Späť

Peter Altenberg - Z našich sĺz bude múdrosť; ale z vášho úsmevu?!?

Pridané: 20.9.2017 15:53:16 Počet zobrazení: 43

20 September 2017

Kniha esejí o slávnom dramatikovi.

Peter Altenberg - Z našich sĺz bude múdrosť; ale z vášho úsmevu?!?

Peter Altenberg (1859 – 1919) patrí životom i tvorbou k najoriginálnejším autorom modernej rakúskej literatúry. Vytvoril svojrázne, umelecky jedinečné dielo s neopakovateľným pohľadom na človeka a jeho život.
Altenberg je básnik bežného života. Tohto „lačného rybára na brehu oceána všedného dňa" priťahoval pôvab každodennosti, objavovanie „malej" skutočnosti obyčajného dňa. Preslávil sa krátkymi prózami, stručnými tesanými škicami, impresiami, novinárskou beletriou, kurzívami, postrehmi na okraj dňa. Sám ich nazýval extraktmi života, črepinami, autogramami a telegramami duše. Sú to často pravé básne v próze, bez dekoratívnosti a krasorečnenia, s geniálnou kompozíciou, vyhraneným krédom, ľudsky účastným, filozoficky hlbokým a kriticky prenikavým.
Výber z rozsiahlej tvorby tohto „posledného trubadúra a minnesängra" sa usiluje zachytiť celé jej rozpätie. Od impresionistického opojenia životným momentom, lásky k žene a dieťaťu, až po reflexie životného filozofa a kritika. Len málo diel zo svetovej literatúry sa čitateľovi prihovára tak sviežo a bezprostredne, a iba neveľa próz vie na malom priestore povedať tak veľa o človeku, živote, kráse vecí, krajiny, o radosti, tragike a najmä o zážitku duše.

 

Vydavateľstvo Európa s.r.o. 2017
ISBN: 978-80-89666-44-7
144 strán, 13x21, tvrdá väzba bez prebalu
Cena: 9,99 Eur

 

vychádza 20. 10. 2017

Prihlásenie