Kultúrnohistorické eseje

kulturnohistoricke-esejeHolanďan Johan Huizinga (1872 - 1945) sa preslávil najmä dvoma knihami, medievalistickou prácou Jeseň stredoveku (1919) a kultúrnofilozofickou štúdiou Homo ludens (1938).

Výber esejí jedného zo zakladateľov modernej kultúrnej histórie približuje túto osobnosť európskej vzdelanosti prvej polovice minulého storočia ako vnímavého autora a mysliteľa, ktorý mal nielen presné predstavy o základoch európskej civilizácie a kultúrnom jestvovaní jednotlivca i spoločnosti, ale aj o poslaní modernej historickej vedy.

Holanďan Johan Huizinga (1872 – 1945) sa preslávil najmä dvoma knihami, medievalistickou prácou Jeseň stredoveku (1919) a kultúrnofilozo­fickou štúdiou Homo ludens (1938). Okrem toho je však aj autorom mnohých ďalších kníh a esejí z oblasti ranomoderných európskych dejín (napr. Erasmus, Kultúra Nizozemska v 17. storočí), z dejín USA (Človek a dav v Amerike, Amerika, ako žije a myslí), z indickej literatúry (Vidušaka) a takisto kritických diel o úpadku modernej západnej civilizácie v 20. storočí (V tieňoch zajtrajška, Zhanobený svet). Vo všetkých týchto dielach sa prejavil aj ako skvelý literát. V roku 1942 ho pre jeho názory zatkla nacistická okupačná správa Holandska, zomrel v internácii krátko pred jej pádom.

„Súčasný záujem o Huizingu pramení zo skutočnosti, že sa v oblasti poznania človeka a kultúry sústredil na jedinečnosť javov, a podobne ako na prelome 19. a 20. storočia vyslovili viacerí humanitní vedci pochybnosti o pozitivistickom svetonázore a redukcionizme Comteovej metódy vo vedách o človeku, tvorí aj Huizingovo dielo uholný kameň autonómnej humanistiky," napísal o Huizingovi literárny vedec Adam Bžoch.

Zdroj: http://kultura.pravda.sk/kniha/clanok/402662-johan-huizinga-kulturnohistoricke-eseje/

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie