Umierajúci boh

umierajuci-bohAmerický prozaik dokázal spojiť nespútanú imagináciu s etnograficky precíznou znalosťou domorodého folklóru v Západnej Indii.

Počas dlhoročného pobytu na Panenských ostrovoch sa tento pastor episkopálnej cirkvi dôverne oboznámil s praktikami vúdú a bol svedkom mnohých rituálov čiernej mágie.

Vďaka svojmu neortodoxnému prístupu k poverami nasiaknutému životu domorodého obyvateľstva a otvorenej mysli bol schopný zachytiť zanikajúci svet šamanizmu. Henry S. Whitehead (1882–1932) s výnimkou misionárskeho obdobia stráveného v Karibiku prežil väčšinu života v Novom Anglicku. Jeho mrazivo hrôzostrašné príbehy sa začali objavovať v amerických pulp-fiction časopisoch od roku 1924. Jeho prvotina Williamson z roku 1910 bola publikovaná až roku 1946 v posmrtne vydanej zbierke West India Lights, vďaka ktorej sa zaradil medzi uznávaných velikánov žánru. Už táto pozoruhodná poviedka obsahuje prvky, ktoré neskôr účinne využil vo svojich príbehoch: Napätie, tajomstvo, chladne nezúčastnený popis udalostí a pocit neodvratne postupujúcej hrôzy.

Medzi veľkých obdivovateľov jeho tvorby patril aj majster hororu H. P. Lovecraft. Preklad Katarína Kvoriaková.

Zdroj:  http://kultura.pravda.sk/kniha/clanok/403582-henry-s-whitehead-umierajuci-boh-a-ine-poviedky/