Umierajúci boh

umierajuci-bohAmerický prozaik dokázal spojiť nespútanú imagináciu s etnograficky precíznou znalosťou domorodého folklóru v Západnej Indii.

Počas dlhoročného pobytu na Panenských ostrovoch sa tento pastor episkopálnej cirkvi dôverne oboznámil s praktikami vúdú a bol svedkom mnohých rituálov čiernej mágie.

Vďaka svojmu neortodoxnému prístupu k poverami nasiaknutému životu domorodého obyvateľstva a otvorenej mysli bol schopný zachytiť zanikajúci svet šamanizmu. Henry S. Whitehead (1882–1932) s výnimkou misionárskeho obdobia stráveného v Karibiku prežil väčšinu života v Novom Anglicku. Jeho mrazivo hrôzostrašné príbehy sa začali objavovať v amerických pulp-fiction časopisoch od roku 1924. Jeho prvotina Williamson z roku 1910 bola publikovaná až roku 1946 v posmrtne vydanej zbierke West India Lights, vďaka ktorej sa zaradil medzi uznávaných velikánov žánru. Už táto pozoruhodná poviedka obsahuje prvky, ktoré neskôr účinne využil vo svojich príbehoch: Napätie, tajomstvo, chladne nezúčastnený popis udalostí a pocit neodvratne postupujúcej hrôzy.

Medzi veľkých obdivovateľov jeho tvorby patril aj majster hororu H. P. Lovecraft. Preklad Katarína Kvoriaková.

Zdroj:  http://kultura.pravda.sk/kniha/clanok/403582-henry-s-whitehead-umierajuci-boh-a-ine-poviedky/

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie