Neohodnotené

Oči Maxa Carradosa

Ernest Bramah

-

Prípady slepého detektíva, ktorý vďaka svojim geniálny dedukčným schopnostiam rozlúšti akúkoľvek záhadu a vyrieši každý zločin.

Na sklade
12,99 € –40 % 7,79 €
Oči Maxa Carradosa
12,99 € –40 %

Výberom poviedok Oči Maxa Carradosa sa nášmu čitateľovi po prvý raz predstavuje jeden z klasických veľkých detektívov, ktorí hojne zaľudňujú príbehy detektívneho žánru – nevidiaci detektív Max Carrados anglického autora Ernesta Bramaha (1869? – 1942).

„Prečo nemať slepého detektíva? Naozaj slepého..." napadlo Ernestovi Bramahovi, keď v divadle sledoval jednu mizernú detektívnu hru, v ktorej sa vyšetrovateľ správal ako hlupák. Jeho slepý detektív Max Carrados vidí najviac, pretože vidí inak: očami svojho rozumu a ostatných nadmieru vyvinutých zmyslov. Môže robiť obhliadku miesta činu aj za absolútnej tmy. Vidiace oči možno zaslepiť ilúziou alebo oklamať – no nie Carradosov sluch, čuch či hmat. Max Carrados vyrieši prípad zdanlivo nemožnej krádeže vzácnej knihy na aukcii, logickým postupom uvažovania odhalí ducha v Massinghamskom činžiaku či bude pátrať po zmiznutom dievčatku. Jeho triezvo racionálnym prístupom neotrasie ani kaluž krvi, tajomne postupujúca po schodoch k obeti, na ktorú má dopadnúť kliatba v Dunstanovej veži, ani druidský oltár. A je oprávnené presvedčenie pána Enniscorthyho, že na divadelných doskách nevystupuje slečna Roscastleová, hoci zamestnanci divadla tvrdia opak? V Prípade nezvestnej herečky rozlúskne Max Carrados aj túto bizarnú záhadu, ktorej začiatok nám pripomenie neuchopiteľne snovú atmosféru hitchcockovských filmov. Carradosove riešenia záhad bývajú vskutku nečakané...

Max Carrados, podobne ako Sherlock Holmes, vyšetruje skôr bizarné, čudesné záhady než vraždy, i keď nejaká mŕtvola na čitateľa číha aj v tejto knižke...

„Ak by Sherlock Holmes a slečna Marplová mali spolu syna, volal by sa Max Carrados."
Agatha Christie

„Ernest Bramah je posledný veľký autor holmesovského obdobia detektívneho žánru."
Howard Haycraft

„Od čias Edgara Allana Poea a spolu s tvorbou Arthura Conana Doyla a R. Austina Freemana sú Oči Maxa Carradosa jediné detektívne poviedky, ktoré sa oplatí čítať znovu a znovu."
George Orwell

Preklad: Lucia Hrabětová
Doslov: Tomáš Horváth
Vydanie: Prvé
Vydavateľstvo Európa s.r.o. 2015
ISBN: 978-80-89666-17-1
256 strán, 13x21cm, tvrdé knižné dosky viazané s prebalom