Volanie temnoty

volanie-temnoty-obalkaHlavný hrdina mystického trileru z pera klasika tohto žánru je bohatý, ale slepý mladý muž, ktorý sa vďaka zvláštnej súhre náhod stane svedkom brutálnej vraždy.

Páchateľov však nemôže vidieť, iba počuť. Po zdĺhavej a bolestivej liečbe sa mu zrak vráti a počas potuliek v Taliansku sa zamiluje do tajomnej dievčiny. Záhadná kráska je osudným spôsobom spojená s činom, ktorého bol mládenec pred časom svedkom a spomienka na krvavú udalosť jej zatemnila myseľ. Kvôli svojej láske sa muž rozhodne vypátrať páchateľov a musí podstúpiť nebezpečnú cestu z Londýna do Peterburgu a do cárskych temníc na Sibíri.

Viktoriánsky pohľad na zločiny, milostné záležitosti, exotické cesty, ale aj politický fanatizmus je dodnes mimoriadne fascinujúci.

Anglický prozaik Hugh Conway, vlastným menom Frederick John Fargus (1845 – 1885), patrí medzi vrcholných predstaviteľov temného trileru. Napriek náhlej smrti v mladom veku vytvoril úctyhodné literárne dielo, ktorým inšpirovalo nielen svojich súčasníkov, ale aj mnohých pokračovateľov v 20. storočí. Medzi jeho obdivovateľov patrila americká poetka Emily Dickinsonová. V anglickom origináli Called Back (1883).

Preložila Katarína Kvoriaková.
Európa

zdroj: https://kultura.pravda.sk/kniha/clanok/482087-hugh-conway-volanie-temnoty/