Neohodnotené

Šialená záhrada

Stefan Grabiński

 

Mysteriózne hororové poviedky z pera slávneho tvorcu literárnej fantastikyPoľský E. A. Poe, či H. P. Lovecraft.

Na dotaz
9,99 € –49 % 5 €
Šialená záhrada
9,99 € –49 %

Výber zo spisovateľovej tvorby vyšiel v Nemecku v prestížnej hororovej edícii Knižnica domu Usherovcov (1953) a v Spojených štátoch mu po vydaní rozsiahlej zbierky Temná oblasť (1993) dali okamžite prídomky „poľský Poe" a „poľský Lovecraft".Tri z jeho príbehov sa dočkali aj filmového spracovania.
Literárne sa Grabińského tvorba napája z tradícií modernistickej psychologickej prózy. Autor bol fascinovaný fenoménmi psychopatológie, parapsychológiou i vtedajším revivalom okultných náuk, no predovšetkým vychádzal z tradície hororu a fantastiky 19. a začiatku 20. storočia.
V Grabińského poviedkach sa obvykle začnú hlavnému hrdinovi zjavovať tajuplné nevysvetliteľné úkazy, ktoré vo finále vedú k jeho záhube – či už fyzickej alebo k psychickej deštrukcii a šialenstvu. Často nie je úplne jasné, či sú tieto záhadné javy len halucináciou, alebo ide skutočne o niečo paranormálne. Materiálny a psychický svet sa v jeho dielach vzájomne prelínajú. Zlá psychická energia dokáže nakaziť miesto deja a prostredníctvom tajomných udalostí preniká do reality desivý „iný svet". Tieto hrôzostrašné príbehy ukazujú, že okolitý svet je nesmierne krehký a neustále vystavený riziku ohrozenia temnými silami zla. Hrôza číha na človeka v hlbinách jeho vlastnej duše, ale prichádza aj zvonka, spoza nášho sveta.

„Grabińského dnes čítajú nielen u nás doma v Poľsku, ale aj zahraniční znalci obdivujú životnosť jeho diela, ktoré bolo takmer polstoročie zabudnuté."
Stanisław Lem

Preklad: Tomáš Horváth
Vydanie: Prvé
Vydavateľstvo Európa s.r.o. 2010
ISBN: 978-80-89111-64-0
184 strán, 13x21cm, tvrdé knižné dosky viazané s prebalom