Neohodnotené

Tieň Bafometa

Stefan Grabiński

Slávny hororovo-mystický román autora známeho ako „poľský Edgar Allan Poe"

Na sklade
11,99 € –49 % 6 €
Kategória: edícia Renfield
Autor: Stefan Grabiński
Tieň Bafometa
11,99 € –49 %

Stefan Grabiński (1887 – 1936) je podnes najznámejším poľským autorom hororovej fantastiky, respektíve weird fiction, ako znie anglosaský termín pre tento žáner. I keď Grabińského – najmä mimo jeho domoviny – s obdivom prezývajú „poľský Poe", vypovedá to skôr o žánrovom zaradení jeho diela, pretože jeho tvorba na poli weird fiction je značne originálna. Bol majstrom poviedky (práve túto časť jeho tvorby vysoko oceňoval Stanisław Lem), zovretej kratšej prózy s pozvoľna hustnúcou temnou atmosférou, s gradovaním tajuplných úkazov a vyhrotenou pointou.
Zároveň však napísal štyri vynikajúce romány: Salamander (1924), Tieň Bafometa (1926), Kláštor a more (1928) a Ostrov Itongo (1936). Ani v nich neopustil svoj milovaný žáner – strašidelnú fantastiku či, ako ju sám nazýval, „psychofantáziu". Literárnej slávy v Poľsku i za hranicami sa tento modernistický spisovateľ dočkal až po smrti – veď predsa bol, ako ho nazval spisovateľ Karol Irzykowski, „špecialistom na záhrobie". Jeho diela preložili do mnohých cudzích jazykov a štyri z jeho príbehov sa dočkali filmového spracovania.

„Grabiński bol spisovateľom s originálnym nadaním; v poľskej literatúre snáď jediný fantastik, ktorý dôsledne pestoval tematiku hororu."
Andrzej Kołodyński

„Stefan Grabiński je medzi čitateľmi známy ako poľský Edgar Allan Poe. Toto označenie je však dosť zavádzajúce. Ak sú Poeove hrôzostrašné poviedky akýmsi druhom nepretržitého zúfalého výkriku, Grabińského dielo je veľmi racionálne a občas pripomína vyšetrovací spis. Jeho protagonisti sú zmučení a vydesení, no nie preto, že trpia rozmarmi lovecraftovských idiotských slepých bohov. Grabińského svet je neuveriteľne zvláštny a jeho princípy sú nepredvídateľné. Práve v odkrývaní tohto temného neznáma však spočíva tajomstvo čitateľského pôžitku, pretože v strohej prísnosti a premyslenosti jeho príbehov je ukrytá skutočne desivá hrôza."
China Miéville

„Grabińskému neboli cudzie témy šialenstva: najhlbšie vrstvy vedomia sú obkľúčené tajomnými neidentifikovanými silami, ktoré vedú jednotlivca k zločinu alebo autodeštrukcii..."
Anita Has-Tokarz  

Preklad: Tomáš Horváth
Vydanie: Prvé
Vydavateľstvo Európa s.r.o. 2015
ISBN: 978-80-89666-20-1
160 strán, 13x21cm, tvrdé knižné dosky viazané s prebalom