Neohodnotené

Stratený raj

Cees Nooteboom

 

Slávny román svetoznámeho nizozemského prozaika.

Na sklade
6,99 € –59 % 2,80 €
Stratený raj
6,99 € –59 %

Súčasný nizozemský prozaik, básnik, dramatik a esejista Cees Nooteboom (1933) patrí k autorom, ktorí začiatkom deväťdesiatych rokov 20. storočia najvýraznejšie prispeli k otvoreniu nizozemskej literatúry medzinárodnému publiku. Doma i v zahraničí sa preslávil najmä románmi Nasledujúci príbeh, V holandských horách (oba boli preložené aj do slovenčiny), Dušičky a Rituály, rád sa venuje mytologickým témam a pestuje aj žáner intelektuálneho cestopisu (Berlínske zápisky, Bývalé pasáže, Okľuka do Santiaga a i.). Vo svojom diele často spája zážitky z exotických prostredí s existenciálnymi skúsenosťami Európana na konci 20. storočia.

Vo svojom románe Nooteboom autenticky ukázal protiklad medzi moderným, zdanlivo len technickými pojmami uchopiteľným svetom, a snovým svetom zabudnutého raja. Spravil to naliehavým a pútavým spôsobom. Zároveň je jasné jeho posolstvo: Človek sa nesmie veľmi nádejať, pokiaľ ide o oživenie raja."
Douwe de Vries, Friesch Dagblad

Nooteboom má právom povesť spisovateľa, píšuceho vynikajúce cestopisy. Sú to veľmi precízne náčrty, v ktorých nám umožňuje prežívať diaľavu prázdnej krajiny, jej zvláštny, cudzí pôvab, dokonca jej príležitostne nesmiernu ohromujúcu nádheru."
Gerhard Schulz, Frankfurter Allgemeine Zeitung

Tento pohľad späť je zároveň všetko, čo človeku zostalo; je to hľadajúci pohľad, či už aborigéna, alebo sú to oči nášho náprotivku – a my stále znova čakáme na anjela, ktorý nás odvedie tam, odkiaľ sme prišli."
Jochen Jung, Die Zeit

Preklad: Adam Bžoch
Vydanie: Prvé
Vydavateľstvo Európa s.r.o. 2010
ISBN: 978-80-89111-67-1
96 strán, 13x21cm, tvrdé knižné dosky viazané s prebalom