Neohodnotené

Shakespeare medzi Veľkým treskom a South Parkom

Jana B. Wild

-

William Shakespeare v medzipriestoroch kultúr, médií a dôb.

Na sklade
11,99 € –30 % 8,39 €
Shakespeare medzi Veľkým treskom a South Parkom
11,99 € –30 %

Editorka medzinárodnej zbierky Jana B. Wild oslovila na spoluprácu nielen divadelných vedcov a kusthistorikov, ale aj vedcov a tvorcov, ktorí sa v shakespearovských ani vedeckých diskurzoch bežne neobjavujú. Shakespeare sa tu ocitá v medzipriestoroch kultúr, médií, dôb.
Kniha prináša pohľady z oblasti filozofie a astrofyziky, informačných technológií a dejín divadla, stredoškolskej pedagogiky, antropológie a sociológie, kultúrnych štúdií a japonistiky, výtvarného umenia, filmu, tanca a opery, performancie a videoartu, z popkultúry a televízie, ako aj zo súčasnej drámy.
Autorky a autori textov uvažujú o renesančnej astronómii a filozofii; o vnútornej slobode človeka v škrupinke mysle; o Veľkom tresku; o všadeprítomnosti všetkých minulostí; o kultúrnych kódoch a stereotypoch; o virtuálnych svetoch aj o materiálnom telesnom princípe; o slo¬vách a obrazoch; o komikse; o vulgárnosti v rôznych jazykoch a médiách; o rituáloch; o nevysloviteľnom a (ne)viditeľnom; o apropriácii v rozličných kultúrach Európy a Ázie; o národných dejinách a národných animo¬zitách; o hudbe, tele a pohybe; o inakosti; o ženskom princípe; o Rómoch; o legendách a mýtoch; o kultúrnej pamäti; o zabudnutých či nedokončených projektoch; o nových paradigmách; o rozdelenom aj globalizovanom svete.
Zbierka s odporúčaním dvoch zahraničných recenzentov vyšla aj v angličine (Shakespeare in Between, VŠMU Bratislava 2018).

„Jedným z originálnych aspektov knihy je interdisciplinárnosť, druhým zasa otvorenosť voči textom, ktoré presahujú prísne akademický výraz. Zbierka poskytuje platformu aj pre hlasy praktických divadelníkov, filmárov, tvorcov baletu, stredoškolských pedagógov a ďalších.
Zbierka je v tom najlepšom zmysle medzinárodná, podčiarkuje spojivá, vzájomné obohacovanie a dialóg. Nájde si čitateľov aj mimo akademickej obce, pretože procesy shakespearovskej recepcie tvoria spoločný základ, na ktorom sa môžu stretnúť profesionáli z rozličných disciplín s bežnými prijímateľmi kultúry."
Agnieszka Romanowska, Krakov

„Jedinečná zbierka, ktorá ukazuje rozličné možnosti a farby súčasnej transmediálnej a transkultúrnej recepcie Shakespeara. Nielen kultúrne pozadia sú rozličné a na pomedzí: editorka približuje aj také zdanlivo vzájomne odťažité akademické disciplíny ako astrofyzika či infomačné technológie a prepája ich s divadelnými štúdiami, kunsthistóriou, pedagogikou a translatológiou. Autori textov z rozličných odborov predstavujú oddaných profesionálov, o akých možno Shakespeare sníval ako o ideálnom publiku."
Gabriella Reuss, Budapešť

Zostavila: Jana B. Wild
Vydavateľstvo Európa s.r.o. 2018
ISBN 978-80-89666-70-6
248 strán, 14,8x21cm, mäkká väzba bez prebalu  

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie