Neohodnotené

Shakespeare medzi Veľkým treskom a South Parkom

Jana B. Wild

-

William Shakespeare v medzipriestoroch kultúr, médií a dôb.

Na sklade
11,99 € –30 % 8,39 €
Shakespeare medzi Veľkým treskom a South Parkom
11,99 € –30 %

Editorka medzinárodnej zbierky Jana B. Wild oslovila na spoluprácu nielen divadelných vedcov a kusthistorikov, ale aj vedcov a tvorcov, ktorí sa v shakespearovských ani vedeckých diskurzoch bežne neobjavujú. Shakespeare sa tu ocitá v medzipriestoroch kultúr, médií, dôb.
Kniha prináša pohľady z oblasti filozofie a astrofyziky, informačných technológií a dejín divadla, stredoškolskej pedagogiky, antropológie a sociológie, kultúrnych štúdií a japonistiky, výtvarného umenia, filmu, tanca a opery, performancie a videoartu, z popkultúry a televízie, ako aj zo súčasnej drámy.
Autorky a autori textov uvažujú o renesančnej astronómii a filozofii; o vnútornej slobode človeka v škrupinke mysle; o Veľkom tresku; o všadeprítomnosti všetkých minulostí; o kultúrnych kódoch a stereotypoch; o virtuálnych svetoch aj o materiálnom telesnom princípe; o slo¬vách a obrazoch; o komikse; o vulgárnosti v rôznych jazykoch a médiách; o rituáloch; o nevysloviteľnom a (ne)viditeľnom; o apropriácii v rozličných kultúrach Európy a Ázie; o národných dejinách a národných animo¬zitách; o hudbe, tele a pohybe; o inakosti; o ženskom princípe; o Rómoch; o legendách a mýtoch; o kultúrnej pamäti; o zabudnutých či nedokončených projektoch; o nových paradigmách; o rozdelenom aj globalizovanom svete.
Zbierka s odporúčaním dvoch zahraničných recenzentov vyšla aj v angličine (Shakespeare in Between, VŠMU Bratislava 2018).

„Jedným z originálnych aspektov knihy je interdisciplinárnosť, druhým zasa otvorenosť voči textom, ktoré presahujú prísne akademický výraz. Zbierka poskytuje platformu aj pre hlasy praktických divadelníkov, filmárov, tvorcov baletu, stredoškolských pedagógov a ďalších.
Zbierka je v tom najlepšom zmysle medzinárodná, podčiarkuje spojivá, vzájomné obohacovanie a dialóg. Nájde si čitateľov aj mimo akademickej obce, pretože procesy shakespearovskej recepcie tvoria spoločný základ, na ktorom sa môžu stretnúť profesionáli z rozličných disciplín s bežnými prijímateľmi kultúry."
Agnieszka Romanowska, Krakov

„Jedinečná zbierka, ktorá ukazuje rozličné možnosti a farby súčasnej transmediálnej a transkultúrnej recepcie Shakespeara. Nielen kultúrne pozadia sú rozličné a na pomedzí: editorka približuje aj také zdanlivo vzájomne odťažité akademické disciplíny ako astrofyzika či infomačné technológie a prepája ich s divadelnými štúdiami, kunsthistóriou, pedagogikou a translatológiou. Autori textov z rozličných odborov predstavujú oddaných profesionálov, o akých možno Shakespeare sníval ako o ideálnom publiku."
Gabriella Reuss, Budapešť

Zostavila: Jana B. Wild
Vydavateľstvo Európa s.r.o. 2018
ISBN 978-80-89666-70-6
248 strán, 14,8x21cm, mäkká väzba bez prebalu