Neohodnotené

Psychopatológia každodenného života

Sigmund Freud

-

Jedna z najzásadnejších kníh otca psychoanalýzy.

Na sklade
12,99 € –30 % 9,09 €
Psychopatologia
12,99 € –30 %

V jednej zo svojich najznámejších a najčítanejších prác Sigmund Freud opúšťa oblasť náročných teoretických úvah a snaží sa predstaviť psychoanalýzu širšiemu okruhu čitateľov a záujemcov prostredníctvom opisu a vysvetľovania javov, s ktorými sa stretávajú v bežnom živote. Zameriava sa na skúmanie nevedomých procesov a ich fungovania, ktoré často, bez toho, aby sme o tom tušili, v mnohých aspektoch determinujú naše konanie a správanie. Na množstve príkladov z vlastnej terapeutickej práce, zozbieraných od priateľov, z novín a literatúry, vtipným a prenikavým spôsobom odhaľuje psychické pozadie zabúdania, prerieknutí, chybných úkonov, chybného čítania, náhradného konania s nevedomým úmyslom a ďalších aktivít. Chce tak čitateľom nielen poskytnúť základné informácie o psychoanalýze, ale zároveň im umožniť hlbšie nahliadnuť do vlastného vnútra, odhaliť ich vnútorné duševné konflikty a lepšie pochopiť príčiny ich motivácie a potrieb. Freudova psychoanalýza teda ani v tomto prípade neustupuje od svojho úsilia a pevného odhodlania odhaliť tajomstvo človeka a pomôcť mu v duchu starého antického hesla „poznať seba samého".
Pri psychoterapeutickom postupe, ktorý používam na riešenie a odstraňovanie neurotických príznakov, je veľmi často mojou úlohou vypátrať z pacientových slov a nápadov, vyslovených akoby náhodou, myšlienkový obsah, ktorý sa síce usiluje ukryť, ale napriek tomu sa nemôže neprezradiť najrozmanitejšími neúmyselnými spôsobmi. V tomto prípade robí prerieknutie často veľmi cenné služby."
Isté nedostatky našich psychických výkonov ... a isté naše zdanlivo neúmyselné úkony, ak ich podrobíme psychoanalytickému skúmaniu, sa ukážu ako presne motivované a determinované pohnútkami, o ktorých naše vedomie nevie." Sigmund Freud

Preklad: Milan Krankus
Vydanie: Druhé
Vydavateľstvo Európa s.r.o. 2011
ISBN: 978-80-89111-69-5
256 strán, 13x21cm, tvrdé knižné dosky viazané s prebalom