Panel používateľa

Theo van Doesburg - Štvrtý rozmer umenia

Theo van Doesburg  - Štvrtý rozmer umenia

Výber umenovedných štúdií, úvah a básní všestranného nizozemského umelca a teoretika umenia.

9,79 € s DPH

13,99 € s DPH Zľava 30%

EAN:

Dostupnosť: Na sklade

Výrobca: Vydavateľstvo Európa

Theo van Doesburg (1883—1931), vlastným menom Christiaan Emiel Marie Küpper, bol abstraktný avantgardný umelec, architekt, teoretik umenia, autor manifestov a kritík modernej architektúry, zakladateľ konštruktivistického hnutia De Stijl a od roku 1917 redaktor rovnomenného časopisu, ale pod pseudonymami I. K. Bonset a Aldo Camini aj dadaistický básnik a provokatér. Vo svojich statiach o výtvarnom umení a architektúre, v umeleckých a literárnych manifestoch, v kritikách súčasnej európskej architektúry, v mnohých prednáškach a napokon aj vo svojich experimentálnych literárnych textoch formuloval v priebehu zhruba pätnástich rokov myšlienky, ktoré v dvadsiatom storočí zásadným spôsobom ovplyvnili chápanie moderného stavania i výtvarníctva. Spoločne s Pietom Mondriaanom formuloval program tzv. nového stvárňovania (neoplasticizmu) a sám sa zasadzoval za dynamizáciu umeleckého výrazu, ktorá by bola v súlade so životom moderného človeka. Ako autor spisu Základné pojmy nového stvárňujúceho umenia (1925) vplýval aj na orientáciu nemeckej umelecko-remeselnej školy Bauhaus. Prvý slovenský výber z Van Doesburgovho písomného diela prináša prierez tvorivým myslením tejto výnimočnej osobnosti modernej nizozemskej, ale aj svetovej kultúry.

* * *

„Doesburg dovedl chápati celý dosah tendencí soudobé kulturní obnovy, věděl, že tu nejde jen o architekturu, jen o umění, nýbrž o cosi více: o to, aby byl osvobozen člověk, aby byl povznesen život, aby byly zničeny staré životné způsoby a jejich iluze, dekorace, tradice, náboženství, aby individuum i společnost dostihly vyšší úrovně."
Karel Teige

„Rovnako fascinujúca ako úsilie De Stijlu o ,nové umenie´ a ,nový život´ je ,druhá tvár´ Thea van Doesburga, totiž I. K. Bonset, ktorý sa ako prejavil ako pozoruhodný avantgardistický chameleón; jeho skromné dielo osciluje medzi konštruktívnym dadaizmom, deštruktívnym konštruktivizmom, prízemným hašterením a nevzrušeným experimentom."
Hubert van den Berg

„Asi nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieme, že to, čo z Thea van Doesburga prežíva, nie sú ani tak konkrétne state, kritiky, manifesty a literárne výtvory, ale najmä myšlienky, ktoré sa od týchto textov akoby osamostatnili a rezonovali počas celého dvadsiateho storočia."
Adam Bžoch

Výber, preklad a doslov: Adam Bžoch
Vydavateľstvo Európa, s.r.o., 2019
Edícia Tulipán
ISBN: 978-80-89666-75-1
328 strán, 13x21, tvrdé knižné dosky viazané s prebalom

 

Nový komentár

* (Povinné)

Prihlásenie