Neohodnotené

Vampír

Władysław S. Reymont

-

Mysteriózny román z pera nositeľa Nobelovej ceny za literatúru.

Na sklade
12,99 € –50 % 6,50 €
Vampír
12,99 € –50 %

Poľský spisovateľ Władysław S. Reymont (1867 – 1925), nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1924), je významným autorom obdobia modernizmu, preslávený najmä svojimi románmi Sedliaci a Zasľúbená zem. V r. 1894 vycestoval do Londýna na zjazd Teozofickej spoločnosti a odvtedy sa datuje jeho celoživotný záujem o špiritizmus, o kontakty so svetom duchov a okultné náuky. V románe Vampír stretá poľský emigrant Zenon záhadnú osudovú ženu Daisy, ktorú neustále sprevádza čierny panter, a pod vplyvom jej hypnotickej manipulácie zažíva stavy na pokraji sna a bdenia, halucinácie, avšak i parapsychologické fenomény (rozdvojovanie osôb, špiritistické aporty, zjavenie Bafometa), zúčastňuje sa na špiritistických seansách i satanistickej čiernej omši. Blúdi temným hmlistým „stokerovským" Londýnom z čias fin de siécle, podzemnými katakombami tajomného mesta – monštra so sektami špiritistov, satanistov, madame Blavatskou, rovnako ako blúdi aj v sebe samom, v stavoch svojho podvedomia. Je femme fatale Daisynaozaj vampír, ktorý ho vedie k šialenstvu a smrti?

„Spoza stalaktitov sa vynárali ťažké, neidentifikovateľné postavy, akoby vyliezali spod skália z tých zelených jám, z húštiny zelených tieňov a pohybovali sa v sotva postrehnuteľnej tichej procesii smaragdovou tôňou ako rozochvenou vodou... akoby plávali, krúžiac okolo krvavej vízie plameňov... Zazneli akési zvuky, akoby tisícky hárf naraz zastonali a skonali... A hneď nato sa znovu objavil sprievod postáv oblečených v bielom s bosými nohami a obnaženými ženskými prsami... hlavy hadov... hlavy vtákov... hlavy zvierat... celý pekelný zástup zlovestného Séta. Kráčali pomaly, rytmicky a na pleciach niesli dlhé čierne zakryté máry."

„Zenon sledoval smer Joeovho pohľadu a zastal ako paralyzovaný. Oproti pri stene sedel niekto tak veľmi podobný Joeovi, akoby bol jeho zrkadlovým obrazom: rovnako schúlený hľadel pred seba skleným pohľadom, s rovnakým neprítomným úsmevom na zosinených perách... Skúmal ich čo najpodrobnejšie a s čo najsústredenejšou pozornosťou, avšak nevedel rozlíšiť, ktorý z nich je len odrazom toho druhého. Každý z nich bol totiž Joe, každý bol rovnaký, identický – no v dvoch podobách."

Preklad: Tomáš Horváth
Vydanie: Prvé
Vydavateľstvo Európa s.r.o. 2011
ISBN: 978-80-89111-75-6
136 strán, tvrdé knižné dosky viazané s prebalom

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie