Neohodnotené

Vampír

Władysław S. Reymont

-

Mysteriózny román z pera nositeľa Nobelovej ceny za literatúru.

Na sklade
12,99 € –49 % 6,50 €
Vampír
12,99 € –49 %

Poľský spisovateľ Władysław S. Reymont (1867 – 1925), nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1924), je významným autorom obdobia modernizmu, preslávený najmä svojimi románmi Sedliaci a Zasľúbená zem. V r. 1894 vycestoval do Londýna na zjazd Teozofickej spoločnosti a odvtedy sa datuje jeho celoživotný záujem o špiritizmus, o kontakty so svetom duchov a okultné náuky. V románe Vampír stretá poľský emigrant Zenon záhadnú osudovú ženu Daisy, ktorú neustále sprevádza čierny panter, a pod vplyvom jej hypnotickej manipulácie zažíva stavy na pokraji sna a bdenia, halucinácie, avšak i parapsychologické fenomény (rozdvojovanie osôb, špiritistické aporty, zjavenie Bafometa), zúčastňuje sa na špiritistických seansách i satanistickej čiernej omši. Blúdi temným hmlistým „stokerovským" Londýnom z čias fin de siécle, podzemnými katakombami tajomného mesta – monštra so sektami špiritistov, satanistov, madame Blavatskou, rovnako ako blúdi aj v sebe samom, v stavoch svojho podvedomia. Je femme fatale Daisynaozaj vampír, ktorý ho vedie k šialenstvu a smrti?

„Spoza stalaktitov sa vynárali ťažké, neidentifikovateľné postavy, akoby vyliezali spod skália z tých zelených jám, z húštiny zelených tieňov a pohybovali sa v sotva postrehnuteľnej tichej procesii smaragdovou tôňou ako rozochvenou vodou... akoby plávali, krúžiac okolo krvavej vízie plameňov... Zazneli akési zvuky, akoby tisícky hárf naraz zastonali a skonali... A hneď nato sa znovu objavil sprievod postáv oblečených v bielom s bosými nohami a obnaženými ženskými prsami... hlavy hadov... hlavy vtákov... hlavy zvierat... celý pekelný zástup zlovestného Séta. Kráčali pomaly, rytmicky a na pleciach niesli dlhé čierne zakryté máry."

„Zenon sledoval smer Joeovho pohľadu a zastal ako paralyzovaný. Oproti pri stene sedel niekto tak veľmi podobný Joeovi, akoby bol jeho zrkadlovým obrazom: rovnako schúlený hľadel pred seba skleným pohľadom, s rovnakým neprítomným úsmevom na zosinených perách... Skúmal ich čo najpodrobnejšie a s čo najsústredenejšou pozornosťou, avšak nevedel rozlíšiť, ktorý z nich je len odrazom toho druhého. Každý z nich bol totiž Joe, každý bol rovnaký, identický – no v dvoch podobách."

Preklad: Tomáš Horváth
Vydanie: Prvé
Vydavateľstvo Európa s.r.o. 2011
ISBN: 978-80-89111-75-6
136 strán, tvrdé knižné dosky viazané s prebalom