Neohodnotené

Carmilla

Joseph Sheridan Le Fanu

Na sklade
8,99 € –30 % 6,29 €
Carmilla
8,99 € –30 %

Oslňujúca novela írskeho spisovateľa Josepha Sheridana Le Fanu (1814 – 1874) vznikla takmer štvrťstoročie pred publikovaním asi najslávnejšieho hororu – románu Dracula. Neodškriepiteľným faktom však ostáva, že Bram Stoker sa pri písaní svojho románu inšpiroval práve dielom o uhrančivo krásnej Carmille.

Sheridan Le Fanu napísal svoj strašidelný príbeh v duchu takzvaných gotických románov, no zároveň vytvoril intímnu a na svoju dobu až prekvapivo dráždivú lesbickú lovestory. Tento základný kameň upírskej literatúry patrí k najkrajším literárnym dielam viktoriánskej éry, v ktorých si podáva ruku krása a hrôza, nevinnosť a hriech, láska a smrť.

„Svoju sprievodnú kapelu som chcel kedysi nazvať Carmilla. Aby to bolo skutočne krvavé a poriadne sexi."
Marilyn Manson

„Keď som bol chlapec a chodil do kina na tie skvelé čiernobiele horory, premýšľal som o tom, prečo raz niekto nenakrúti film, v ktorom by Dracula a Carmilla tvorili manželský pár. Až keď som bol väčší tak mi docvaklo, že vzhľadom k sexuálnej orientácii Carmilly by to bolo pomerne nefunkčné manželstvo."
Stephen King

„Raz sa na mňa obrátila Audrey Hepburnová, aby som jej navrhla šaty v štýle Carmilly. Povedala som jej, že nepoznám nijakú návrhárku ani značku toho mena. Audrey sa pobavene zasmiala a povedala mi o čo ide. Nikdy som jej síce také šaty neušila, ale určite by v nich bola na zjedenie. A mimochodom, ten príbeh o Carmille musela napísať ozaj citlivá duša. Hoci to bol tuším muž."
Coco Chanel

Preklad: Aňa Ostrihoňová
Doslov: Peter Uličný
Vydavateľstvo Európa s.r.o. 2018
ISBN: 978-80-89666-54-6
112 strán, 13x21cm, brožované