Panel používateľa

Sigmund Freud - Totem a tabu

Sigmund Freud - Totem a tabu

Nový preklad svetovo najvydávanejšieho diela otca psychoanalýzy.

9,09 € s DPH

12,99 € s DPH Zľava 30%

EAN:

Dostupnosť: Na sklade

Výrobca: Vydavateľstvo Európa

Na počiatku štúdia problematiky obsiahnutej v tejto práci stojí konštatovanie Sigmunda Freuda, že fantázie neurotikov sa podobajú mýtom a kozmogóniám starých národov. Eseje zhrnuté do diela Totem a tabu predstavujú pokus o aplikáciu psychoanalýzy na problematiku etnológie, etnografie, antropológie a náboženstva.

Freud sa vracia k fenoménu totemizmu ako nábožensko-sociálnej sústavy a jeho funkcie v regulácii sociálnych vzťahov v primitívnych spoločnostiach. Originálny je však jeho prístup pri analýze tabu a jeho podobnosti v správaní nutkavých neurotikov, popis vzniku svedomia a citovej ambivalencie. Podobnosti a odlišnosti tabu a neurózy nachádza aj pri skúmaní všemohúcnosti myslenia a vzniku oidipovského komplexu u detí.
Hypotéza totemickej hostiny ako pripomenutia otcovraždy na úsvite dejín sa stáva Freudovi východiskom pre skúmanie nielen totemizmu ale aj vzniku náboženstva ako sociálneho javu. Názorom, vysloveným v tejto knihe môžeme veriť, alebo k nim pristupovať skepticky, nenechajú nás však ľahostajnými a nútia k zamysleniu nad problémami človeka a jeho duševného života.
Originálne a podnetné myšlienky autora pôsobia inšpiratívne až po súčasnosť a sú predmetom neustálych diskusií nielen v oblasti psychoanalýzy ale aj ostatných humanitných vied.

 

Preklad: Milan Krankus
Vydanie: Prvé
Vydavateľstvo Európa s.r.o. 2015
ISBN: 978-80-89666-16-4
168 strán, 13x21cm, Tvrdé knižné dosky viazané s prebalom

Nový komentár

* (Povinné)

Alternatívne produkty

Prihlásenie