Neohodnotené

Štvrtý rozmer umenia

Theo van Doesburg

-

Výber umenovedných štúdií, úvah a básní všestranného nizozemského umelca a teoretika umenia.

Na sklade
13,99 € –30 % 9,79 €
Štvrtý rozmer umenia
13,99 € –30 %

Theo van Doesburg (1883—1931), vlastným menom Christiaan Emiel Marie Küpper, bol abstraktný avantgardný umelec, architekt, teoretik umenia, autor manifestov a kritík modernej architektúry, zakladateľ konštruktivistického hnutia De Stijl a od roku 1917 redaktor rovnomenného časopisu, ale pod pseudonymami I. K. Bonset a Aldo Camini aj dadaistický básnik a provokatér. Vo svojich statiach o výtvarnom umení a architektúre, v umeleckých a literárnych manifestoch, v kritikách súčasnej európskej architektúry, v mnohých prednáškach a napokon aj vo svojich experimentálnych literárnych textoch formuloval v priebehu zhruba pätnástich rokov myšlienky, ktoré v dvadsiatom storočí zásadným spôsobom ovplyvnili chápanie moderného stavania i výtvarníctva. Spoločne s Pietom Mondriaanom formuloval program tzv. nového stvárňovania (neoplasticizmu) a sám sa zasadzoval za dynamizáciu umeleckého výrazu, ktorá by bola v súlade so životom moderného človeka. Ako autor spisu Základné pojmy nového stvárňujúceho umenia (1925) vplýval aj na orientáciu nemeckej umelecko-remeselnej školy Bauhaus. Prvý slovenský výber z Van Doesburgovho písomného diela prináša prierez tvorivým myslením tejto výnimočnej osobnosti modernej nizozemskej, ale aj svetovej kultúry.

„Doesburg dovedl chápati celý dosah tendencí soudobé kulturní obnovy, věděl, že tu nejde jen o architekturu, jen o umění, nýbrž o cosi více: o to, aby byl osvobozen člověk, aby byl povznesen život, aby byly zničeny staré životné způsoby a jejich iluze, dekorace, tradice, náboženství, aby individuum i společnost dostihly vyšší úrovně."
Karel Teige

„Rovnako fascinujúca ako úsilie De Stijlu o ,nové umenie´ a ,nový život´ je ,druhá tvár´ Thea van Doesburga, totiž I. K. Bonset, ktorý sa ako prejavil ako pozoruhodný avantgardistický chameleón; jeho skromné dielo osciluje medzi konštruktívnym dadaizmom, deštruktívnym konštruktivizmom, prízemným hašterením a nevzrušeným experimentom."
Hubert van den Berg

„Asi nebudeme ďaleko od pravdy, keď povieme, že to, čo z Thea van Doesburga prežíva, nie sú ani tak konkrétne state, kritiky, manifesty a literárne výtvory, ale najmä myšlienky, ktoré sa od týchto textov akoby osamostatnili a rezonovali počas celého dvadsiateho storočia."
Adam Bžoch

Výber, preklad a doslov: Adam Bžoch
Vydavateľstvo Európa, s.r.o., 2019
ISBN: 978-80-89666-75-1
328 strán, 13x21cm, tvrdé knižné dosky viazané s prebalom