Panel používateľa

Eric Hoffer - Pravoverný (Úvahy o podstate masových hnutí)

Eric Hoffer - Pravoverný (Úvahy o podstate masových hnutí)

Amerického spisovateľa Erica Hoffera (1902 – 1983) často nazývajú „filozofom z prístavných dokov".

3,60 € s DPH

8,99 € s DPH Zľava 60%

EAN:

Dostupnosť: Na sklade

Výrobca: Vydavateľstvo Európa

Amerického spisovateľa Erica Hoffera (1902 – 1983) často nazývajú „filozofom z prístavných dokov". Celý život pracoval ako robotník a vzdelával sa vo verejných knižniciach. Už jeho prvá kniha Pravoverný

mu priniesla slávu a stala sa doslova súčasťou celosvetového filozofického kánonu. Vo svojom výročnom prejave z nej citoval dokonca aj prezident Dwight D. Eisenhower.

Eric Hoffer, samovzdelaný robotník z prístavných dokov, napísal svoju knihu esejistickým štýlom vo forme kratších i dlhších aforizmov, vďaka čomu ju môžeme otvoriť na akejkoľvek strane a vždy objavíme vetu, ktorá nás donúti zamyslieť sa.

Kniha Pravoverný, hoci napísaná roku 1951, je dnes možno ešte aktuálnejšia než kedykoľvek predtým. Zaoberá sa psychologickými príčinami vzniku masových hnutí a pomáha poodhaliť skryté dôvody udalostí, ktoré v prvej polovici 20. storočia takmer zničili ľudskú civilizáciu. Avšak nevenuje sa len problémom masových hnutí ako takých, ale predovšetkým povahou tých, ktorí sú k nim najviac priťahovaní – „pravoverných" fanatikov a frustrovaných jednotlivcov.

Skúma psychológiu sklamaných a nespokojných – tých, ktorí by sa dychtivo obetovali za akúkoľvek svätú vec, ideológiu či dogmu a tá by tak dala ich bezvýznamnému životu pocit dôležitosti.

Takíto ľudia bez problémov prijímajú fanatické názory, ktoré sú podľa Hoffera v podstate iba „útekom od seba samého".

Roku 1983 udelil Ronald Reagan Ericovi Hofferovi prezidentskú Medailu slobody.

Preklad: Ivana Chudíková
Vydanie: Prvé
Vydavateľstvo Európa s.r.o. 2009
ISBN: 978-80-89111-55-8
136 strán, Brožované

Nový komentár

* (Povinné)

Prihlásenie