Neohodnotené

Zakázaná ríša

Jan Jacob Slauerhoff

Na sklade
9,92 € –60 % 3,97 €
Kategória: edícia Premena
Autor: Jan Jacob Slauerhoff
Zakázaná ríša
9,92 € –60 %

Otázka stotožnenia má v Zakázanej ríši svoj intuitívny filozofický základ a okrem iného súzvučí s pochybnosťami o štatúte ľudského bytia, čo je iste dlhodobo rozvíjaná téma v dejinách európskeho myslenia. Slauerhoff si vo svojej literárnej úvahe o najzákladnejších predpokladoch ľudskej existencie pomohol Camoesvým životopisom, alebo skôr niektorými prvkami z romantickej legendy o tomto spisovateľovi, tak ako sa tradovala v devätnástom storočí a ako sa s ňou oboznámil najneskôr roku 1926 počas svojho pobytu v Macau, keď navštívil aj jaskyňu, kde slávny Portugalec pravdepodobne písal svojich Lusovcov.
Slauerhoffov román prekračuje hranice nizozemskej kultúry a dávno sa stal svetovou literatúrou. Aj pre dnešného čitateľa, zvyknutého na tie najradikálnejšie postupy modernej prózy, na zmeny rozprávačských perspektív, na imaginárne cestovanie v priestore a čase a zaujímajúceho sa väčšmi o autonómnosť príbehov než o historicko-biografické súvislosti literatúry, môže Slauerhoffov román predstavovať podnetnú iritáciu; stále priťahuje existenciálnym chápaním exotiky, ktoré je v súčasnosti azda aktuálnejšie než kedykoľvek predtým: zmyslové opisy vzdialených krajín vedú k vciťujúcemu poznávaniu, a Slauerhoff neponúka len romantizujúci obraz Orientu; jeho evokácie východoázijského sociokultúrneho prostredia a mentality bezmennom telegrafistovi – sú mnohovrstevné a problémové. V zásade predstavujú kritiku „orientalizmu" ako stereotypnej západnej vízie Východu. Autor, ktorý je výborný pozorovateľ a psychológ, často dokáže vyčarovať komplexnú predstavu zobazeného sveta v šťastne zvolenej literárnej skratke, za ktorou sa skrýva nielen veľký literárny talent, ale aj mnohoročné skúsenosti znalca cudzích kultúr.


V prozaickom texte Zakázaná ríša skoncoval Slauerhoff, nizozemský súčasník Virginie Woolf, s konvenčnými hranicami času a priestoru. Zdvojenia a spojenia postáv dávajú tomuto románu halucinačný charakter, skutočný svet sa stáva oblasťou sna, v ktorej sa istoty pevného usporiadania ukazujú ako iluzórne. (Kindlers Neues Literaturlexikon)


Jedným z neodmysliteľných a rovnako nadčasových momentov, spoluvytvárajúcich neopakovateľnú atmosféru Slauerhoffovho diela, je závan melanchólie – dobového saturnického spleenu moderného básnika, prekrývajúceho sa s večnou portugalskou „saudade" a rovnako večným smútkom Európana,túžiaceho doma po diaľke a v ďalekých krajinách po domove. (Adam Bžoch).

Preklad: Adam Bžoch
Vydanie: Prvé
Vydavateľstvo Európa s.r.o. 2007
ISBN: 808911114
160 strán, 13x21cm, tvrdé knižné dosky viazané bez prebalu

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie