Neohodnotené

O želaní stať sa Indiánom

Peter Henisch

-

Ako Franz Kafka na lodi cestou do Ameriky Karla Maya stretol , ale na pevninu nikdy nevstúpil.

Na sklade
9,99 € –60 % 4 €
O želaní stať sa Indiánom
9,99 € –60 %

Kniha O želaní stať sa Indiánom patrí medzi najvýraznejšie diela modernej rakúskej literatúry. Rozpráva o fiktívnom stretnutí mladého a chudobného Franza Kafku so starnúcim spisovateľom Karlom Mayom na palube zaoceánskeho parníka smerujúceho do Spojených štátov. Úradník Franz Kafka sa viac-menej náhodným nalodením pokúša uniknúť z dosahu svojho despotického otca a zároveň túži skoncovať s neustálym nutkaním písať prózu. Súdnymi spormi a novinárskym očierňovaním štvaný autor dobrodružných románov Karl May si zase chce na svojej prvej oficiálnej ceste za veľkú mláku oddýchnuť a navštíviť miesta, ktoré tak farbisto opísal vo svojom diele. V novele Petra Henischa je to napokon práve May, kto počas dlhej plavby inšpiruje Kafku, aby napísal jedno z najslávnejších diel svetovej literatúry – románu Amerika.

Úchvatný opis stretnutia dvoch mentalít na ceste do Nového sveta je napísaný s veľkou erudíciou, ale aj s iróniou a nadhľadom. Je brilantnou úvahou o rozpade hodnôt na počiatku nového veku, o hľadaní porozumenia medzi starým a novým.

Rakúsky spisovateľ, novinár a hudobník Peter Henisch (*1943 Die kleine Figur meines Vaters (1975), v ktorom sa vyrovnáva s nacistickou minulosťou svojho otca. O obľúbenosti jeho tvorby svedčia mnohé literárne ceny, ale aj nespočetné dotlače jeho noviel a románov.) patrí v po nemecky hovoriacom svete k uznávaných a etablovaných prozaikom. Je autorom mnohých oceňovaných kníh a preslávil sa najmä vďaka sfilmovanému románu

„Novela plná vtipu a irónie je zároveň majstrovským dielom literárnej reflexie."
Süddeutsche Zeitung

Preklad: Martin Plch
Vydanie: Prvé
Vydavateľstvo Európa s.r.o. 2011
ISBN: 978-80-89111-77-0
128 strán, 13x21cm, tvrdé knižné dosky viazané s prebalom

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie