Neohodnotené

O želaní stať sa Indiánom

Peter Henisch

-

Ako Franz Kafka na lodi cestou do Ameriky Karla Maya stretol , ale na pevninu nikdy nevstúpil.

Na sklade
9,99 € –59 % 4 €
O želaní stať sa Indiánom
9,99 € –59 %

Kniha O želaní stať sa Indiánom patrí medzi najvýraznejšie diela modernej rakúskej literatúry. Rozpráva o fiktívnom stretnutí mladého a chudobného Franza Kafku so starnúcim spisovateľom Karlom Mayom na palube zaoceánskeho parníka smerujúceho do Spojených štátov. Úradník Franz Kafka sa viac-menej náhodným nalodením pokúša uniknúť z dosahu svojho despotického otca a zároveň túži skoncovať s neustálym nutkaním písať prózu. Súdnymi spormi a novinárskym očierňovaním štvaný autor dobrodružných románov Karl May si zase chce na svojej prvej oficiálnej ceste za veľkú mláku oddýchnuť a navštíviť miesta, ktoré tak farbisto opísal vo svojom diele. V novele Petra Henischa je to napokon práve May, kto počas dlhej plavby inšpiruje Kafku, aby napísal jedno z najslávnejších diel svetovej literatúry – románu Amerika.

Úchvatný opis stretnutia dvoch mentalít na ceste do Nového sveta je napísaný s veľkou erudíciou, ale aj s iróniou a nadhľadom. Je brilantnou úvahou o rozpade hodnôt na počiatku nového veku, o hľadaní porozumenia medzi starým a novým.

Rakúsky spisovateľ, novinár a hudobník Peter Henisch (*1943 Die kleine Figur meines Vaters (1975), v ktorom sa vyrovnáva s nacistickou minulosťou svojho otca. O obľúbenosti jeho tvorby svedčia mnohé literárne ceny, ale aj nespočetné dotlače jeho noviel a románov.) patrí v po nemecky hovoriacom svete k uznávaných a etablovaných prozaikom. Je autorom mnohých oceňovaných kníh a preslávil sa najmä vďaka sfilmovanému románu

„Novela plná vtipu a irónie je zároveň majstrovským dielom literárnej reflexie."
Süddeutsche Zeitung

Preklad: Martin Plch
Vydanie: Prvé
Vydavateľstvo Európa s.r.o. 2011
ISBN: 978-80-89111-77-0
128 strán, 13x21cm, tvrdé knižné dosky viazané s prebalom